Nabudowany siewnik Amazone AD-P Super
Pneumatyczny nabudowany siewnik AD-P Super o szerokościach roboczych 3 m i 4 m, jest szczególnie przydatny w gospodarstwach o areale upraw od 200 ha do 500 ha oraz w firmach świadczących usługi.
Pneumatyczny nabudowany siewnik AD-P Super o szerokościach roboczych 3 m i 4 m, jest szczególnie przydatny w gospodarstwach o areale upraw od 200 ha do 500 ha oraz w firmach świadczących usługi.
Czasy napełniania zostały zredukowane przez wielkość zbiorników ziarna. Podstawowy zbiornik o pojemności 1500 l można powiększyć nadstawką do 2000 l.
Jasna, prosta koncepcja ramy AD-P Super ze zintegrowanym wałem i ramą redlic pozwala zmniejszyć masę i podnieść stabilność.
AD-P Super dzięki rozmieszczeniu siewnika i wału wyjątkowo kompaktowy. Superstabilna konstrukcja z korzystnie ułożonym punktem ciężkości, ma znacznie niższe zapotrzebowanie siły udźwigu, niż maszyny porównywalne. Komponenty ustawione są blisko ciągnika. Zmniejszone obciążenie tylnych kół ciągnika zapobiega tworzeniu kolein.
Z 3 m AD-P Super uzyskuje się wydajności dotychczasowych agregatów o szerokości roboczej 4 m. Redlice RoTeC+-Control z naciskiem do 55 kg pozwalają siać z prędkością do 15 km/h także na ekstensywnie uprawianych glebach z zachowaniem wysokiej jakości siewu. Mniej uprawek poprzedzających, krótszy czas oczekiwania na odpowiednie warunki glebowe i wysokie prędkości jazdy oznaczają wyższą wydajność i elastyczność w sezonie.
AD-P Super opiera się całkowicie na dużym wale pierścieniowym lub na zębatym wale ugniatającym. Brona wirnikowa lub kultywator wirnikowy mogą przeskakiwać nad kamieniami bez konieczności podnoszenia wału i siewnika. Chroni to zęby oraz elementy napędu maszyny uprawowej.
Aby uprościć dozowanie, kalibrację i opróżnianie z resztek, AMAZONE oferuje dla AD-P w połączeniu z AMABUS lub ISOBUS pakiet Comfort z terminalem Twin 3.0. Terminal Twin umieszczony bezpośrednio na siewniku w pobliżu zespołu dozowania i zamontowany na podstawce magnetycznej. Taka pozycja ma wiele zalet: kierowca może kalibrować i wprowadzać dawki wysiewu bezpośrednio na maszynie oszczędzając czas konieczny na wielokrotne wsiadanie i wysiadanie z ciągnika.
Terminal Twin 3.0 ma obudowę chroniącą przed wodą i kurzem, wyświetlacz o przekątnej 3,2 cala oraz cztery duże przyciski obsługowe.
Specjalne kasety dozujące do różnych norm wysiewu dozują ziarno, które transportowane jest do głowicy rozdzielającej. Trzy seryjnie dostarczane kasety dozujące pokrywają do 95 % wszystkich rodzajów nasion. Dostępne są również inne kasety dozujące, np. do kukurydzy czy kultur specjalnych.
Wymienne kasety dozujące nadają się do następujących norm wysiewu: nasiona drobne ( < 15 kg/ha), nasiona średnie ( < 140 kg/ha), normalny siew ( > 140 kg/ha).
Przejrzysta głowica rozdzielająca służy do stałej kontroli funkcjonowania przepływu ziarna. Właśnie dlatego położona jest ona poza zbiornikiem ziarna w polu widzenia kierowcy. Przy zakładaniu ścieżek technologicznych nasiona doprowadzane są z powrotem do zbiornika. Dosyłanie ziarna do redlic ścieżek technologicznych jest przerwane, jeśli silnik elektryczny zamknie odpowiednie przewody prowadzące ziarno. Jest ono wtedy kierowane przez składane skrzynki z przewodów prowadzących do strefy zespołu dozowania.
Przy nowej koncepcji włączania ścieżek technologicznych można ogółem wyłączyć do pięciu rzędów wysiewu po każdej ze stron. Odpowiednio szeroko założone ścieżki technologiczne nadają się do stosowania ciągników pielęgnacyjnych z oponami o szerokości do 99,6 cm przy rozstawie rzędów co 16,6 cm względnie 75 cm przy rzędach rozstawionych co 12,5 cm. Tym samym AMAZONE wychodzi naprzeciw wymaganiom stosowania coraz szerszych opon w ciągnikach pielęgnacyjnych.
Znaczniki śladów we wszystkich AD-P są podnoszone do pionu, wzgl. opuszczane przez hydraulicznie uruchamiane automaty przełączające. Dzięki temu można siać na krawędziach pola lub swobodnie przejeżdżać obok przeszkód. Aby uzyskać masę znaczników śladów i tym samym punkt ciężkości agregatu siewnego bliżej ciągnika, znaczniki śladów zamontowane zostały na kultywatorze wirnikowym albo na bronie Wielką zaletą tego rozwiązania jest to, że znaczniki śladów mogą być wykorzystywane także przy pracy maszyny uprawowej w wersji solo albo w połączeniu z siewnikiem punktowym. Ślady są dobrze zarysowane przez wygięte łukowo znaczniki także na polach o zbrylonej powierzchni. Wysięgniki ze zintegrowanymi sprężynami zmniejszają przy tym występowanie skokowych obciążeń.
Kolejnym przydatnym systemem asystowania jest opcjonalny nadzór przewodów nasiennych, który natychmiast rozpoznaje blokady na redlicach i w przewodach. Czujniki w wężach prowadzących nasiona bezpośrednio za głowicą rozdzielającą kontrolują przepływ materiału siewnego. System automatycznie rozpoznaje włączanie ścieżek technologicznych. Taki nadzór daje świetną możliwość nadzoru siewu zwłaszcza podczas długich dni roboczych.
Uniwersalność zastosowania:
Sterowanie wszystkimi ważnymi funkcjami w Avant odbywa się za pomocą terminala obsługowego AmaTron 3. Należą do nich funkcje robocze podobnie jak funkcje umożliwiające ustawienia maszyny, np. przy jej kalibracji.
AmaTron 3 jest terminalem obsługowym dostosowanym do siewników, rozsiewaczy nawozów i opryskiwaczy polowych, który umożliwia optymalne sterowanie ilością i obsługę.
Elektryczny napęd dozownika AD-P i Avant oferuje prostą, rutynową kalibrację oraz indywidualną zmianę normy wysiewu. Kompleksowe sterowanie elektrohydrauliczne za pomocą AmaTron 3 umożliwia kontrolowanie sposobu pracy Avant i ustawianie maszyny.
Terminal obsługowy steruje i dodatkowo nadzoruje funkcje ścieżek technologicznych. Należą do tego także przemyślane rozwiązania omijania przeszkód przez znaczniki śladów. Nowy program kontroli zleceń Task Controller umożliwia użytkownikowi łatwe przygotowywanie zleceń na komputerze PC, ich przenoszenie na pamięci USB do terminala, a następnie ich przetwarzanie. AmaTron 3 i Avant umożliwiają wykonywanie prac poprzez mapy aplikacyjne w formacie Shape odpowiednio do powierzchni częściowych. Impulsy rejestrujące zmiany prędkości roboczej są określane za pomocą radaru.
Terminal CCI-ISOBUS firmy AMAZONE jest wynikiem współpracy z wieloma innymi producentami maszyn w Competence Center ISOBUS e. V. (CCI). W terminalu CCI zarówno AMAZONE jak też pozostali partnerzy położyli kamień węgielny pod wprowadzenie ISOBUS do praktyki. CCI 100 służy jako baza sukcesywnego przestawiania wszystkich maszyn i narzędzi AMAZONE na standard ISOBUS.
Zalety
Terminal dysponuje następującymi funkcjami:
Terminal obsługowy AMAPAD firmy AMAZONE proponuje doskonałe rozwiązanie dla aplikacji GPS, jak automatyczne włączanie sekcji szerokości w oparciu o GPS oraz rozwiązania Precision-Farming.
AMAPAD dysponuje wyjątkowo ergonomicznym ekranem dotykowym o wielkości 12,1 cala. Jedyna w swoim rodzaju koncepcja „MiniView” pozwala na przejrzystą prezentację z boku ekranu chwilowo nieaktywnych ale nadzorowanych aplikacji. W razie konieczności można je powiększyć „dotykiem palca”. Ergonomię obsługi uzupełnia możliwość indywidualnego obłożenia „tablicy przyrządów” żądanymi wskazaniami.
Obok przełączania sekcji szerokości GPS-Switch seryjnie zainstalowano również GPS-Track pro, będące cennym, profesjonalnym, ręcznym prowadzeniem po śladach. GPS-Track pro można doposażyć do funkcji automatycznego kierowania.
Terminal dysponuje następującymi funkcjami:
Właściwości AMAPAD:
Do siewu na polach zaoranych, brony wirnikowe i zębate wały ugniatające w połączeniu z siewnikami pneumatycznymi oraz redlicami WS stanowią znakomitą kombinację.Brona wirnikowa przygotowuje i równa glebę a zębaty wał ugniatający celowo ją zagęszcza. Dzięki temu, pole jest optymalnie przygotowane do pracy redlic WS.
Do siewu w mulcz zalecany jest agregat złożony z kultywatora wirnikowego, klinowego wału pierścieniowego oraz siewnika nabudowanego z redlicami rolkowymi RoTeC-Control. Kultywator wirnikowy rozluźnia także twardą, zbitą glebę zachowując przy tym głębokość roboczą, gdyż jego zęby ustawione są “agresywnie”. Równocześnie następuje też wymieszanie słomy z glebą. Dzięki dużym przestrzeniom między zębami, mieszanina słomy z glebą może bez problemów przemieszczać się także powyżej dźwigarów narzędzi roboczych. Podążająca z tyłu belka równająca usuwa nierówności gleby.
Klinowy wał pierścieniowy pasmowo działa na glebę tak, że ugnieciona jest w jednej trzeciej, dwie trzecie powierzchni pozostają luźne. Redlice RoTeC-Control precyzyjnie układają nasiona w ugniecionych pasmach.
Najpierw zagęścić, później siać:
Równomierne uformowanie redlin wysiewu tworzy warunki do absolutnie spokojnego biegu redlic i tym samym do dokładnego zachowania głębokości siewu. Dzięki temu możliwe są wyższe prędkości robocze, niż przy innych wałach. Zasada „najpierw zagęścić, później siać” pozwala niezależnie od rodzaju oraz stanu gleby zachować równą głębokość odkładania materiału siewnego i tym samym uzyskiwać lepsze wschody.
Zalety RDS w skrócie:
Równe i dokładnie kontrolowane, utrzymywanie głębokości redlic RoTeC-Control osiągane jest przez tarczę Control 10 o szerokości 10 mm albo przez tarczę Control 25 o szerokości 25 mm. Ponieważ tarcze te zamontowane są bezpośrednio z boku redlicy, to pracują one dokładniej, niż redlica z ułożyskowaną, na stałe dołączaną rolką kopiującą głębokość. Tarczami lub rolkami ograniczającymi szybko, łatwo i komfortowo dokonuje się podstawowego ustawienia głębokości siewu przez nacisk redlic. Jeśli to konieczne, można bez żadnych narzędzi regulować redlicę w 3 pozycjach zapadkowego segmentu przestawiającego.
Redlice RoTeC-Control pracują z naciskiem do 35 kg. Ta wartość nacisku odnosi się w rzeczywistości tylko do redlicy, ponieważ nie jest dzielona na rolkę kopiującą i redlicę, jak ma to miejsce w innych rozwiązaniach. Przy siewie rzepaku lub roślin wczesnego siewu w czasie suszy można bez problemów pracować także z niewielkim naciskiem redlic.
Do wyboru są rozstawy rządów co 12,5 i 15 cm.
Redlice RoTeC-Control są bezobsługowe i pracują niemal bez zużycia. Nie zapychają się nawet przy dużej ilości słomy i resztek roślinnych. Tworzenie redlin i optymalne prowadzenie w glebie odbywa się z jednej strony przez tarczę wysiewającą a z drugiej, przez formierz redliny. Elastyczna tarcza z tworzywa sztucznego zapobiega przyklejaniu się gleby do tarczy wysiewającej, tworzy redliny wysiewu i dokładnie steruje ustawioną głębokością siewu.
(1) Do głębokiego siewu można jednym ruchem zdjąć tarczę ograniczającą głębokość.
(2) Redlica RoTeC-Control z rolką Control 10 o szerokości 10 mm.
Zagarniacz służy do przykrywania otwartych redlin wysiewu oraz do równania pola i pracuje bez zatorów nawet przy dużej ilości słomy. Indywidualnie uchylne i ułożyskowane elementy zagarniacza dostosowują się do nierówności gleby przykrywając nasiona niezależnie od ilości słomy na powierzchni.
Nacisk zagarniacza zmieniany jest mechaniczne, przez przełożenie sworzni. Przy hydraulicznej zmianie nacisku zagarniacza wstępnie, sworzniami ustala się minimalną i maksymalną wartość nacisku. Dzięki temu podczas jazdy i za pomocą jednego zaworu sterującego, można zmieniać nacisk zagarniacza i redlic, dostosowując się do warunków glebowych.
W połączeniu z redlicą RoTeC+ można stosować zagarniacz S o grubości sprężyn 15 mm. Ulega on niewielkiemu zużyciu i zapewnia dobre przykrywanie siewu także w najtrudniejszych warunkach stosowania.
Zagarniacz rolkowy dodatkowo zagęszcza glebę nad redlinami wysiewu tworząc optymalne warunki kiełkowania. Zalecany jest szczególnie na glebach średnich, suchych przy siewie rzepaku lub roślin jarych. Tworzy się falisty profil powierzchni gleby eliminujący jej erozję. Wyjątkową zaletą jest zmiana nacisku zagarniacza niezależnie od redlic wysiewających. Nacisk rolek zagarniacza można ustawiać w zakresie ± 100 mm oddzielnie od nacisku redlic. Zagarniacz rolkowy może podążać za konturami gleby.
Centralne ustawienie rolek zagarniacza odbywa się przez przestawienie zagarniacza z zabezpieczeniem przeciążen iowym. W ten sposób, przy zagarniaczu rolkowym można bardzo elastycznie zmieniać intensywność nacisku lub całkowicie zlikwidować siły działania rolek dociskających. Do siewów późną jesienią na mokrych polach, rolki dociskające można całkowicie podnieść. Zęby zagarniacza można ustawić bardzo dokładnie w zestawie otworów.